x
Tüplü Dalış Nedir? Malzemeleri Nelerdir?

Tüplü Dalış Nedir? Malzemeleri Nelerdir?

15 Mart 2022

Tüplü dalış, herkes tarafından bilinmekte olan en basit tanımıyla, su altında yapılabilen bir aktivitedir. Diğer dalışlardan farklı olan tarafı, su altında nefes almayı sağlayan bağımsız bir oksijen kaynağı (dalış tüpü) ile yapılabiliyor olmasıdır. Bu yüzden, inebildiğiniz derinliğe göre, su altındaki oksijen ihtiyacınızı belli bir süre karşılayabilir ve yüzeye çıkmak zorunda olmadan su altını keşfedebilme fırsatı yakalarsınız.

Tüplü Dalış Nasıl Yapılır?

1. Suyla Tanışma

Dalmaya başlamayı düşünüyorsanız eğer, en dikkat etmeniz gereken şey suda rahat olabilmektir. Bunun için öncelikle (PADI açık deniz tüplü dalış sertifikası veya o düzeydeki sertifikaya sahip olmanız gerekmektedir. 10 dakika süresince, suyun üstünde el ve ayaklarınızı kullanarak dikey biçimde veya sırtüstü ya da yüzüstü kalabilmek ve 200 metre kadar yüzebilmeniz gerekecek. Bunu açık denizde yapmadan önce havuzda denerseniz kendinize güven sağlamış olursunuz.

2. Suda Gözlerini Açmak

Havuzlarda yüzme alıştırması yaptığınız zamanlarda su altında gözlerinizi açmayı deneyin. Bazı insanlar suyun altında gözlerini açmaya korkar hatta kendi kendilerini korkuturlar. Aslında su göz yakmamaktadır ve suyun altında şaşıracağınız şekilde iyi görebilirsiniz.

3. Ekipmanları Satın Almadan Önce Deneyin

Dalma işlemi size göre bir işlem mi değil mi bunu öğrenebilmek için açık denize gitmeden önce dalış ekipmanları satan bir dükkândan ekipman kiralayıp, yüzme havuzlarında denemeler yapabilirsiniz.

4. Dalış Yeri Seçimi

Dalışla ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de dalış yapacağınız yer ve zaman. Hava koşullarına göre dalacağınız bölgede akıntı olabilir, su soğuk olabilir. Bu yüzden dalmak istediğiniz merhaba dikkatli seçmeniz gerekir.

5. Dalış Yapmanın Ciddi Bir İş Olduğunu Unutma

Dalış esnasında olası kazalardan kaçınmak için önlemlerinizi almanız gerekir. Dalış yapacağınız günden bir önceki gece uykunuzu iyi alıp ertesi güne daha dinç bir şekilde başlamanızı öneririz.

Tüplü Dalış Malzemeleri Nelerdir?

  • Maske

Suyun altında daha net görebilmenizi sağlar.

  • Şnorkel

Şnorkel borusu sayesinde suyun dışındaki havayı boru aracılığı ile size iletmeye yarar.

  • Palet

Dalış esnasında rahat hareket etmenizi sağlar.

  • Regülatör

Dalış ekipmanlarının olmazsa olmaz parçasıdır.  Suyun altında nefes almanızı sağlar.

  • Dalış tüpü

Havayı su altında kullanmanızı sağlar.

  • Denge yeleği

Dalış sporu yapmakta olan kişilerin su altındaki hareketleri denge yeleği sayesinde kontrol edilir. Özellikle tüplü dalışlar da kullanılması şart olan denge yeleği hava gönderme, tahliye etme gibi işlevler için kullanılmaktadır. Hava, yeleğin üstünde bulunan özel düğme sayesinde tahliye edilir. Su altında güvenliğinizi sağlayan en önemli ekipmandır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.