x
Sıralama seçin
Sıralama:
Toplam 18 Ürün Bulundu.
1 2

Zehirli Boya

Zehirli boya, deniz canlıları su altında yeterli miktarlarda yiyecek bulamadıkları için genellikle sahil, nehir ve liman bölgelerinde bulunan teknelerin su altında kalan kısımlarını tercih eder. Teknelere zarar gelmemesi amacıyla suyun alt kısımlarında kalan bölgelere uygulanan ve su altı canlılarının uzak tutulmasını sağlayan boyaya tekne zehirli boya ismi verilir. Zehirli boya uygulanmayan tekneler genellikle 30 günlük bir süre içinde deniz canlılarının yuvaları haline gelir. Uygulanan bu boyalar sadece deniz canlılarını uzaklaştırmak amacıyla değil aynı zaman da teknelerin manevra kabiliyetlerinin artması amacıyla uygulanarak yavaşlanması ve manevra kabiliyetini de yükseltmektedir.


Zehirli Boyaya Her Teknenin İhtiyacı Var Mı?

Tekne zehirli boya işlemi her tekne için uygulanacak bir işlem değildir. Denizlerde oldukça az süre hareket eden ya da sadece sezonluk olarak gerçekleştirilen teknelere zehirli boya işleminin uygulanması şart değildir. Zehirli boya işlemini 4 farklı ana başlık altında ele alacak olursak suyun sıcaklığı, tuzluluk seviyesi, temizlik seviyesi ve güneş ışınlarını alma durumları oluşturur. Ancak farklı türleri bulunan yosunlar, suda bulunan planktonlar ve oldukça kirli denizlerde bu durum değişkenlik gösterir. Bahar dönemlerinde havaların sıcaklık etkisini göstermesiyle birlikte tekrar yaşam seviyesini göstermeye başlayan deniz canlıları teknelerde zehirli boya işlemleri uygulanmasına neden olabilir.

Zehirli Boya Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Zehirli boya fiyatları boya seçimi yaparken tercih edilecek nedenler arasında yer almamalıdır. Buna bağlı olarak ilk olarak teknelerin bulunduğu bölge, kullanım sıklığı, teknelerin kullanım amaçları teknelerin hareket hızı göz önünde bulundurularak tekne zehirli boya seçimi yapılmalıdır. 2 farklı tipte zehirli boya üretilmektedir. Bunlar sert ve yumuşak tipe göre farklılık gösterir. Zehirli boyalar teknelere uygulandıktan sonra seyir esnasında erime işlemini göstererek teknelerden kendileri atar. BU durum yumuşak zehirli boyalarda ise düşük hız ile seyahat etmeyen teknelerde tercih edilir. Teknenin seyahate başlamasıyla birlikte boya erime işlemine başladığı için zehirli boya uygularken en az 3 kat uygulamaya özen gösterin. Sert tipte olan zehirli boyalar sürat teknelerinde kullanıldığı için boyama işlemi genellikle 6 aylık sürelerde tekrarlanarak devam eder.

Zehirli Boya Nasıl Uygulanır?

  • Zehirli boyaların uygulanacak olan bölgesini suyla birlikte zımparalanarak temizlenir. Daha sonra geçmiş dönemlerde uygulanan zehirli boyaların kalmaması adına kontrol edilir. Geçmiş dönemde uygulanan zehirli boya temizlenmediği durumlarda teknelerin ağırlaşmasına neden olurken uygulanan zehirli boyanın geçmiş dönemden kalan boyayla birlikte atılma olasılığı daha yüksek olur. Zehirli boya seyir halinde atıldığı için minimum 3 kat uygulamaya özen gösterin.
  • Geçmiş dönemde uygulanan zehirli boyanın ne olduğu bilinmiyor ise astar sürülmeli ve daha sonra zehirli boya işlemine geçilmesi gerekmektedir. Bu durumda astar boyanın uygulanmaması boyanın tutulmasını engelleyerek daha erken dönemlerde zehirli boyanın atılmasına neden olacaktır.
  • Zehirli boya teknelere 3 kat olarak uygulansa da 4 saatlik aralıklar ile uygulanması gerekir. Zehirli boyayı uzun süre boyunca güneşte bekletilmesi durumunda kurumasına neden olurken uygulama öncesinde boya uygulanır ve zehirli boya sürülme işleminden sonra suya bırakılır. Bu sayede sürülme işleminden sonra denize bırakılan tekneye uygulanan zehirli boya daha sağlıklı olacaktır.
  • Tekne zehirli boya işlemi güneş ışınlarına doğrudan etki eden bölgelere daha fazla uygulanabilir. Bu denizde yaşayan canlılar güneş ışınlarının yoğun olduğu bölgelerde daha hızlı büyüdüğü için bu bölgelere daha fazla uygulamaya özen gösterin.
  • Zehirli boya fiyatları markalara göre değişkenlik gösterse de teknelerin daha sağlıklı olması için yapılan bir işlemdir. Bu nedenle zehirli boya fiyatları konusunda tercih ederken teknelerin ve seyahat sırasında konfor ve güvenliğinizi göz önünde bulundurarak tercih etmeye özen gösterilmelidir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.